مهریه

مهریه مالی است که مرد به موجب عقد ازدواج موظف به پرداخت آن می گردد.

مهریه ، عندالمطالبه یا عندالاستطاعه ؟

اصولا مهریه عندالمطالبه است به این معنی که به محض وقوع عقد ازدواج مرد موظف است آنچه را که در نکاحنامه  تحت عنوان مهریه تعهد نموده است پرداخت کند.

اما مهریه میتواند عندالاستطاعه نیز باشد به این معنی که مرد صرفا زمانی مکلف به پرداخت مهریه است که تمکن مالی ایشان اثبات شود .

پس چنانچه مهریه عندالاستطاعه باشد و زن مهریه خود را مطالبه کند این وظیفه زن است که اثبات نماید که همسرش دارای اموالی است که مرد باید از محل آن اموال مهریه را پرداخت نماید و در صورت عدم معرفی مالی از سوی زن مرد تعهدی بابت مهریه ندارد.

مهریه و حکم جلب :

ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده مقرر میدارد:

هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد ، وصول آن مشمول مقررات ماده (۲) قانون اجرای محکومیت های مالی است .

چنانچه مهریه ، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد ، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است . رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است .

بدین معنا که در مهریه تا ۱۱۰ سکه  چنانچه مرد نتواند مهریه را پرداخت نماید این عدم پرداخت  با حصول شرایطی منجر به حبس متعهد مهریه گردد.

روشهای مطالبه مهریه:

۱- ارسال اظهارنامه:

اظهارنامه ورقه چاپی است که دارای ستون خواهان (زن) ، خوانده (مرد) و شرح خواسته است.در اظهارنامه زن از مرد به صورت رسمی درخواست میکند که نسبت به پرداخت مهریه اقدام نماید در غیر این صورت به صورت قانونی نسبت به مطالبه مهریه اقدام خواهد شد

۲- مراجعه به اجرای ثبت:

با توجه به اینکه نکاحنامه سند رسمی لازم الاجرا است ، قانونگذار امکان مراجعه به دوایر اجرای ثبت وفق آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا را به زوجه جهت دریافت مهریه داده است.

مزایای استفاده از این روش

 • تسریع در وصول مهریه
 •  عدم پرداخت هزینه دادرسی در ابتدای مطالبه
 •  امکان ممنوع الخروج نمودن مدیون
 •  امکان توقیف اموال

همچنین بخوانید : حقوق زوجه ( زن )

۳- مراجعه به دادگاه:

تصور بسیاری از مردم بر این است که مهریه را صرفا میتوان از طریق مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست مطالبه نمود .

در این روش زن باید با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی نسبت به ثبت دادخواست مطالبه مهریه با پرداخت سه و نیم درصد خواسته به عنوان هزینه دادرسی اقدام نماید.

با توجه به رسمی بودن سند نکاحیه بر اساس ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی امکان تامین خواسته و معرفی مال جهت توقیف به محض تقدیم دادخواست یا حتی پیش از آن از اموال زوج وجود دارد.

در این روش که بعضا زمانبر نیز میباشد باید تا زمان صدور رای و اجرای آن جهت پرداخت مهریه صبر نمود.

مهریه ، مطالبه مهریه

مهریه در ازدواج موقت:

در ازدواج موقت مهریه الزاما باید وجود داشته باشد به این معنا که چنانچه ازدواج موقتی بدون تعیین مهریه انجام شود آن عقد باطل است.

مهریه ذکر شده در ازدواج موقت نیز در صورت رسمی بودن همچون مهریه ازدواج دایم از سه طریق که در بالا ذکر شد قابل مطالبه است.

در صورتی که مهریه ازدواج موقت رسمی نباشد صرفا از طریق مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست قابل مطالبه است.

مهریه پیش از وقوع نزدیکی:

ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی در مورد ازدواج دایم بیان میدارد:

هرگاه شوهر قبل از نزدیکی ، زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند.

و همچنین ماده ۱۰۹۷ در خصوص ازدواج موقت مقرر میدارد: هر گاه شوهر قبل از نزدیکی تمام مدت نکاح را ببخشد باید نصف مهر را بدهد.

فوت همسر و مطالبه مهریه:

در صورتی که مرد فوت نماید زن میتواند از محل دارایی ایشان نسبت به وصول مهریه اقدام نماید.باید دانست که مهریه از دیون ممتاز تلقی میگردد و نسبت به دیون دیگر متوفی اولویت دارد.

بنابراین چنانچه متوفی بدهی های دیگری جز مهریه دارد ابتدا باید مهریه پرداخت شود و سپس سایر دیون تسویه میشود.

شرایط سقوط مهریه:

 1. چنانچه به هر دلیلی عقد ازدواج باطل گردد مهریه نیز به تبع آن ساقط میشود
 2. اگر به هر دلیلی عقد ازدواج از سوی زوجین فسخ گردد و بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد زن مستحق مهریه نخواهد بود ( طبق ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی )
 3. طلاق دختر باکره نیز مهر نصف خواهد بود.

سوالات متداول مهریه

مهریه عندالاستطاعه به این معنی است که زن باید بتواند مالی را از مرد معرفی کند . در واقع شرط مطالبه این مهریه دارا بودن مرد است.پس شما ابتدا باید اثبات کنید که مرد دارا است.

شما باید شخصا یا از طریق وکیلتان با همسرتان مذاکره کنید که توافق نمایند در ازای بخشش مهریه به ایشان رضایت دهند که پروسه طلاق به صورت توافقی انجام شود

اگر مهریه عندالمطالبه باشد مرد در هر صورت باید مهریه را پرداخت کند لیکن در صورت نداشتن مال میتواند اعسار دهد و در این صورت مهریه قسط بندی میشود.

نه لزوما ، اگر مرد مالی نداشته باشد میتواند درخواست تقسیط و اعسار بدهد و در این صورت ممکن است زوجین طلاق گرفته باشند و تا سالها پس از آن مرد اقساط مهریه را پرداخت کند

اگر مرد واقعا مالی نداشته باشد و یا شما نتوانید مالی از ایشان معرفی کنید حتی با عدم رضایت شما هم مهریه تقسیط میشود.

در این مورد میتوانید به بحث هدایای ازدواج مراجعه کنید . به طور کلی مهریه شما قابل مطالبه هست و این مورد ربطی به مهریه ندارد

هر چیزی که عنوان مال داشته باشد یعنی مالیت داشته باشد و قابل مبادله با پول باشد را میتوان به عنوان مهریه تعیین کرد

مهریه از دیون ممتاز میباشد به این معنا که جز در مورد دین هایی که وثیقه ای است ، مهریه نسبت به تمام دین ها اولویت دارد. پس از فوت میتوان از ترکه و اموال باقی مانده از مرد مطالبه مهریه کرد و شما نسبت به طلبکاران دیگر در اولویت هستید

در صورت فوت زن ورثه ایشان میتوانند نسبت به مطالبه مهریه از شوهر متوفی اقدام کنند چه بصورت اقساطی باشد و چه هنوز مطالبه نشده باشد

چرا باید برای مطالبه مهریه وکیل بگیریم :

 1. قطعا اگر با وکیل اقدام کنید مسیر کوتاهتری طی میشود و در زمان صرفه جویی میشود و نهایتا زودتر به مهریه میرسید.
 2. دیگر نیاز نیست خودتان در مراحل دادرسی حاضر شوید
 3. گر از طریق وکیل اقدام کنید وکیل میتواند در مدت زمان کمتری دستور جلب بگیرد

اگر مالی از مرد معرفی شود وکیل سریعا نسبت به توقیف این اموال اقدام میکند و اگر مرد پیشتر این اموال را منتقل کرده وکیل میتواند نسبت به شکواییه معامله به قصد فرار از ادای مهریه اقدام کنید.

مدارک لازم جهت تهیه مهریه :
 • کپی کارت ملی
 • اصل شناسنامه و کپی برداری از کلیه صفحات شناسنامه
 • اصل سند ازدواج

سند ازدواج در دست همسرم است و ایشان به من تحویل نمیدهد باید چکار کنم ؟

شما باید به دفترخانه ای که ازدواجتان در آن دفترخانه ثبت شده است مراجعه کنید و با ارائه اصل شناسنامه رونوشت آن در اختیار شما قرار میگیرد . ارایه این رونوشت جهت مطالبه مهریه کفایت میکند.

مراحل مطالبه مهریه از طریق وکلای وثوق چیست؟
 1. ابتدا از یکی از طرق موجود در سایت با ما ارتباط میگیرید ( ارتباط با ما )
 2. با هماهنگی با دفتر وثوق وقت حضوری میگیرید
 3. در روز مراجعه حضوری مدارک لازم در اختیار وکیل قرار میگیرد و توافق بین وکیل و شما به همراه وکالتنامه امضا میگردد
 4. زین پس دیگر در هیچ یک از مراحل مطالبه مهریه نیازی به حضور شما نیست و وکلای وثوق اقدامات لازم را انجام میدهد
۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۱۵:۱۸:۳۰ +۰۳:۳۰

۴ نظرات

 1. darya اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ در ۹:۳۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  من دانشگاه آزاد قبول شدم ولی همسرم میگه من مشکلی با ادامه تحصیلت ندارم ولی هزینه تحصیلت رو نمیدم ، با اینکه مشکل مالی هم ندارن
  آیا هزینه تحصیل جزو نفقه حساب میشه یا نه

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ در ۲:۳۱ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام،در این مورد باید به جایگاه اجتماعی شما،وضعیت اقتصادی شما پیش از ازدواج و مقایسه شما با سایر زنهایی که در موقعیت مشابه شما بزرگ شده اند توجه کرد.قطعا شوهر موظف است دختری را که در مدرسه ای در بالای شهر و با شرایط زندگی مناسب تحصیل کرده از منظر هزینه تحصیل تامین نماید.در هر صورت شوهر نمیتواند مانع تحصیل شما شود.

 2. مریم اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ در ۹:۲۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  من از شوهرم وکالت دارم برای طلاق ، آیا میتونم برای مهریه هم اقدام کنم ؟ یا نه

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ در ۲:۳۳ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام،داشتن وکالت در طلاق مانعی جهت خواستن مهریه ایجاد نمیکند.شما میتوانید به طور همزمان هم مهریه را اقدام کنید و هم وکالت در طلاق را به پیش ببرید.استفاده از خدمات وکیل به دلیل پیچیدگی کار توصیه میشود.

ثبت ديدگاه