طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

/طلاق به دلیل اعتیاد شوهر

طلاق به دلیل اعتیاد شوهر:

پرسش: سلام ده سال است که با آقایی زندگی میکنم که به تریاک اعتیاد دارد. اوایل فقط تریاک میکشید اما جدیدا احساس میکنم مواد دیگه ای هم میکشه، یک پسر شش ساله دارم، شوهرم حتی توان پرداخت هزینه های عادی زندگی ما رو نداره، خسته شدم میخوام ازش طلاق بگیرم باید چکار کنم؟ اگر جدا شوم تکلیف بچه ام چه میشود؟ من کاری ندارم و نمیتونم هزینه های بچمو تامین کنم. اگر شوهرم راضی به طلاق نشد با توجه به اینکه همسرم اصلا مالی ندارد خواستن مهریه بی فایده است؟ اگر بخوام طلاق بگیرم چقدر طول میکشه ؟

پاسخ : تحقیقات نشان میدهد که در کشور ما متاسفانه اعتیاد در کنار عوامل اقتصادی مهمترین عامل طلاق است. توصیه ابتدایی ما به تمامی خانمهایی که جهت طلاق به ما مراجعه میکنند راضی کردن همسر خود به طلاق توافقی است چرا که طلاق توافقی هم در مدت زمان کمتری منجر به جدایی میشود و هم هزینه های کمتری را بر طرفین دادخواست طلاق متحمل میکند.

اگر نهایتا همسر شما راضی به طلاق توافقی نگردید میتوانید با استناد به عسر و حرج نسبت به طلاق یکطرفه اقدام نمایید. در قانون ما اعتیاد یکی از مصادیق عسر و حرج است.

در این صورت شما باید اثبات کنید که همسر شما دارای اعتیاد است و این اعتیاد شرایط زندگی شما را دشوار کرده است؛ به گونه ای که امکان ادامه این زندگی برای شما سخت است.

جهت اثبات اعتیاد میتوانید از دادگاه بخواهید که از ایشان آزمایش و تست غربالگری به عمل بیاورند و برای اثبات عسر و حرج و غیرقابل تحمل بودن شرایط زندگی عموماً بهترین دلیل استفاده از شهادت شهود است.

در پاسخ به پرسش دوم شما در مورد مهریه توصیه ما اینست که با توجه به اینکه مهریه ابزاری جهت تحت فشار قرار دادن شوهر جهت طلاق توافقی میباشد حتی المقدور دادخواست مطالبه مهریه ارائه شود.

چنانچه ایشان راضی به طلاق توافقی گردید تصمیم راجع به بخشش مهریه با شماست. توجه داشته باشید که درست است همسر شما هم اکنون مالی ندارد اما ممکن است در آینده دارا شود و مالی به ایشان به ارث برسد.

حضانت و نفقه فرزند :

در مورد فرزندتان نگران نباشید، قانون ما حضانت را تا هفت سالگی بر عهده مادر قرار داده است و از هفت سالگی تا سن تکلیف برعهده پدر. اما اگر شما بتوانید اعتیاد پدر فرزندتان را اثبات نمایید در زمان انتقال حضانت (هفت سالگی) میتوانید در دادگاه اثبات نمایید با توجه به اینکه ایشان اعتیاد دارند صلاحیت حضانت فرزندشان را ندارند.

عموماً دادگاهها در چنین مواردی رای به ابقای حضانت مادر میدهند. اگر کودک شما هم مایل به ادامه زندگی با شما باشد شانس پیروزی شما در این دعوا بیشتر میشود چرا که نظر کودک هم برای دادگاه مهم است.

در خصوص هزینه های فرزندتان (نفقه) نیز جای نگرانی نیست. در قانون ما حتی اگر حضانت فرزند با مادر باشد نیز پدر مکلف به پرداخت نفقه فرزند خود است و چنانچه پدر توانایی پرداخت نفقه نداشت این تکلیف بر دوش جد پدری (پدربزرگ) فرزندتان است.

مدت زمان طلاق :

در مورد مدت زمانی که دادخواست شما منجر به جدایی شود بین زمانی که شما قصد طلاق توافقی داشته باشید با زمانی که بخواهید به صورت یکطرفه جهت طلاق اقدام کنید تفاوت وجود دارد. در مورد طلاق توافقی با شرایط جدید حدود سه ماه و در مورد طلاق یکطرفه مدت زمانی طولانی (احتمالا دوسال) طول خواهید کشید.

۱۳۹۸-۲-۲۱ ۰۰:۵۶:۰۴ +۰۴:۳۰

۱۷ نظرات

 1. لیلا فروردین ۱۷, ۱۳۹۹ در ۸:۲۱ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام من بیست ساله با ادم معتاد به حشیشه زندگی میکنم ولی نمیتونم اینو ثابت کنم..چون همیشه بیرون از خونه با دوستاش ویا تو ماشین مصرف میکنه..پسرم هم مصرف کننده شده.من با دوتا معتاد زندگی میکنم که شرایط سختی شده..ولی موندم چجوری ثابت کنم برا دادگاه..نه میتونم فیلم بگیرم ونه تا حالا رفتن کمپ..لطفا راهنمایی کنید..

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۱, ۱۳۹۹ در ۱۲:۱۸ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام، جهت اثبات اعتیاد همسر نیازی به گرفتن فیلم نیست شما میتوانید دادخواست طلاق با استناد به عسر و حرج ناشی از اعتیاد مضر همسر بدهید لیکن توصیه میکنم حتما با مشورت وکیل دادگستری انجام شود

 2. تقی پور اسفند ۱۹, ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام ببخشید سوال داشتم میخواستم بدونم شوهرم اعتیاد داره و اینکه دوتا پسر یکی ۵ساله و دیگری ۱۴ ساله دارم آیا میتونم حضانت بچه هارو ازش بگیرم وضعیت خسته کننده ای دارم واینکه قبلا یک مرتبه تو کمپ خوابیده و ترک کرده دوباره میکشه شدیدا هم اعتیادش بالاست صبح از زمان بیداریش تا وقتی ک بخواد بخوابه فقط هم برگ برندش داشتن خونه ب نام خودش هست آیا قاضی بنابر داشتن خونه امکان داره حضانت بچه هارو ب خودش بده اگه میشه راهنماییم کنین ممنون

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۱, ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۱ ب.ظ - پاسخ دادن

   در خصوص اعتیاد شما باید دادخواست طلاق بدهید(حتما با مشورت وکیل انجام شود)
   در خصوص حضانت فرزندان پسر تا هفت سالگی با شما و فرزند پانزده ساله بنا بر تشخیص خود فرزند و با سوال از ایشان حضانت تعیین میشود. میتوان اعتیاد ایشان را دست اویزی جهت عدم صلاحیت حضانت قرار داد اما حتما کار پیچیده ای است و با مشورت وکیل انجام شود

 3. بی پناه بهمن ۱۷, ۱۳۹۸ در ۵:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام بنده تقاضای طلاق دادم چون شوهرم معتاد به شیشه است و اصلا نفقه نمیدهد من نفقه بچه ها رو حکمش و گرفتم و الان به دلیل اینکه امنیت جانی ندارم به دلیل تو همات ایشان در منزل پدری رفتم و بابت افترا و تهمت هم از ایشان شکایت جداگانه کردم که هنوز حکمش نیامده ایشان منزل را هم اتیش زدند و تمام جهیزیه مرا سوزاندن و چون میخواستم وام بگیرم منزل را بیمه کرده بودم ولی چیزی بهم پرداخت نکردن اما پرونده اتش سوزی را روی پرونده گذاشتم ایا با این مدارک میتوانم طلاق بگیرم البته در پرونده درج شده بود دلیل اتش سوزی مشکوک به ساخت مخدر اما یه هفته زندان بودن و به قید وثیقه ازاد بودند ولی با پارتی تبر یه شدند ایا میتوانم از ایشان طلاق بگیرم
  و اینکه دندان فک پایین کاملا مصنوعی بوده که نگفته بودن و کارت پایین خون نشون جعلی میباشد

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۱, ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۳ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام مورد شما مقداری پیچیده هست و باید حتما وکیل اتخاذ کنید
   اجالتا باید گفت شما میتوانید با استناد به اعتیاد ایشان دادخواست طلاق بدهید

 4. Shiva دی ۱۹, ۱۳۹۸ در ۹:۵۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام.۲ساله با شوهر معتادم زندگی میکنم هروئین میکشه به تازگی فهمیدم شیشه هم میکشه..اوایل سال بخاطر سرقت آهن ۲هفته زندان بود همه راههای ترک رو انجام دادم براش اما آدم نمیشه و بدتر شده.اوایل سال دادخواست طلاق دادم پروندم ک رفت خدمات قضایی شروع کرد ب سرکار رفتن منم بیخیال شدم اما تازگیا فهمیدم شیشه هم میکشه به توافقی راضی نیست نمیدونم باید چطور اثبات کنم اعتیادشو

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۱, ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۶ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بنا بر توضیحات شما اعتیاد ایشان از موارد مضر میباشد و شما میتوانید با استناد به عسر و حرج دادخواست طلاق بدهید اما بهتر است از خدمات وکیل دادگستری استفاده کنید

 5. ناهید اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ در ۹:۲۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  من شنیدم که برای اعتیاد نمیشه درخواست طلاق داد و معمولا قاضی رد میکنه ، آیا درسته ، چون من واقعا دیگه نمیتونم با همسرم زندگی کنم ، تا حالا ده بار ترک کردن و دوباره برگشتند به اعتیاد و همش میگه من ترک میکنم ، وضع مالیش هم بد نیست . من یه دختر ۱۰ ساله دارم و میخوام بعد از طلاق حضانت دختر به من داده بشه ولی احتمالا شوهرم قبول نکنه ؟
  بنظرتون چکار کنم ؟

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ در ۲:۳۶ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام.در خصوص اعتیاد همسر اصولا اگر اعتیاد شدید باشد بله.به دلیل پیچیدگی کار توصیه میشود از خدمات وکیل دادگستری استفاده شود.در خصوص فرزند دختر،دختر تا سن هفت سالگی حضانتش با مادر و تا نه سالگی با پدر است.بعد از نه سالگی خود فرزند تصمیم میگیرد با کدام یک از والدین زندگی کند.

 6. معصومه ناجی اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ در ۹:۲۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام ، من همسرم چند ساله شیشه میکشن ، یه بار هم بخاطر همین اعتیادشون توسط پلیس دستگیر شدن ، دو تا بچه پسر دارم ،یکی ۵ سالشه و یکی ۱۱ سال ، نمیدونم اگه اقدام کنم برا طلاق ،میتونم یا به ، چون ممکنه جلوی قاضی بگن که من میخوام ترک کنم و از کشیدنم پشیمونم ، ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ در ۲:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام،اعتیاد از مواردی است که میتوان با استناد به آن و توسل به عسر و حرج دادخواست طلاق داد،در خصوص فرزند حضانت پسر و دختر تا هفت سالگی با مادر است،پسر از هفت تا پانزده و دختر از هفت تا نه با پدر است.پسر از پانزده سالگی و دختر از نه سالگی خود تصمیم میگیرد با کدام یک از والدین زندگی کند.

 7. زهرا اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ در ۳:۴۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  شوهر من بدجور معتاده و اخلاقش هم افتضاح ، دیگه نمیتونم تحملش کنم و باهاش زندگی کنم، رفتم دادگاه برای مهریه ولی ایشون تو جلسات حاضر نشد ، دیگه نمیدونم چکار کنم ، اطفا راهنماییم کنید ، ممنون میشم

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ در ۸:۴۸ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام،اعتیاد همسر یکی از موارد استناد به عسر و حرج جهت اقامه دعوای طلاق است،اگر بتوانید اعتیاد ایشان را اثبات کنید احتمال موفقیتتان در طلاق بالاست‌.توصیه میشود با همراهی وکیل دعوا را اقامه کنید

 8. سیمین اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ در ۳:۳۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  من بیش از یک ساله که با همسرم عقد کردیم و هنوز ازدواج نکردیم ، چند ماه پیش فهمیدم که ایشون معتاد به تریاک است و هر روز استفاده میکنه ، چطور میتونم برای طلاق اقدام کنم ؟ اگه ایشون قبول نکنن چه

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۵ ب.ظ - پاسخ دادن

   ابتدا باید بدانید که از نظر قانون شما ازدواج کرده اید و همسر شرعی محسوب میشوید،صرفا اگر هنوز بدلیل عدم برگزاری مراسم ازدواج باکره هستید نصف مهریه به شما تعلق میگیرد.اعتیاد میتواند از مصادیق عسر و حرج جهت اقامه دعوای طلاق باشد.اما با توجه به سختی کار توصیه میشود از خدمات وکیل متخصص استفاده کنید

   • سیمین اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ در ۹:۱۶ ق.ظ - پاسخ دادن

    مرسی ، باهاتون تماس گرفتم ، ممنون از راهنماییهاتون
    خیلی مفید بود ، مرسی

ثبت ديدگاه