شرایط جدید طلاق توافقی

/شرایط جدید طلاق توافقی

شرایط جدید طلاق توافقی : همانطور که میدانید تا پیش از این برای درخواست طلاق توافقی شما میتوانستید به تنهایی یا با همراهی یک وکیل به دفاترخدامات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و دادخواست طلاق توافقی را ثبت کنید.

شرایط جدید طلاق توافقی

در این روش پس از مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک و سپس تعیین شعبه در دادگاه مربوطه مدت زمانی بین دو هفته تا یکماه طول میکشید که دادخواست شما منجر به طلاق توافقی گردد.

اما از تاریخ ۹۷/۹/۱ مطابق بخشنامه شماره ۹۰۰۰/۱۳۱۰۴/۵۵ قوه قضاییه مورخ ۹۷/۹/۵ دفاتر خدمات قضایی موظف شدند که دادخواستهای طلاق توافقی را صرفا زمانی ثبت کنند که طرفین گواهی ویژه مرکز غربالگری یا مراکز مشاوره خانواده را ضمیمه دادخواست کنند.

اصطلاحا به این گواهی “عدم انصراف از طلاق” گفته میشود . پس از تاریخ یکم آذر نود و هفت متقاصیان طلاق توافقی دیگر نمیتوانند همچون گذاشته مستقیما جهت طلاق به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند بلکه ابتدا باید در این سایت که مربوط به سازمان بهزیستی است مراجعه و ثبت نام کنند و جلسات مشاوره را پیگیری نمایند و پس از پایان جلسات و دریافت “گواهی عدم انصراف از طلاق” میتوانند با ارائه آن گواهی و سایر مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طلاق توافقی اقدام نمایند.

همچنین بخوانید : سریعترین راههای گرفتن طلاق 

در مورد شرایط جدید طلاق توافقی باید به چند نکته توجه کرد

●این شرایط فعلا برای شهر تهران الزامی است،بنابراین متقاضیان سایر شهرها میتوانند همچون گذشته مسقیما به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند و همان مراحل پیشین را بدون طی کردن زمان چند ماهه ثبت نام و شرکت در جلسات غربالگری طی کنند.
●شرایط جدید صرفا برای طلاق های توافقی الزامی است بنابراین در طلاق به درخواست مرد و طلاق به درخواست زن کماکان شرایط پیشین پابرجاست
●خیلی شنیده میشود که قانون جدید طلاق تصویب شده است،خیر اینگونه نیست بلکه قوه قضاییه با استناد به ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ مشاوره خارج از دادگاه را اجباری کرده است.پس شرایط و قانون طلاق توافقی همان شرایط قبلی است
●لیست مراکزی که مجاز به مشاوره موضوع این نوشته هستند در سایت موجود است بنابراین توجه نمایید که از سوی مراکز دیگری مورد سوء استفاده قرار نگیرید
●توجه نمایید که سامانه طلاق بهزیستی ، مرکز غربالگری بهزیستی ، سایت طلاق توافقی ، سامانه ثبت طلاق توافقی ، ثبت نام آنلاین در مراکز طلاق توافقی همگی یکی است نشانی سایت در بالا اورده شده است و توجه نمایید که حتما به ادرس درست مراجعه کنید.

طلاق توافقی

شیوه کار در مراکز مشاوره بهزیستی :

ابتدا باید زوجین به سایت اعلامی مراجعه کرده و ثبت نام اینترنتی نمایند.پس از تکمیل مراحل ثبت نام یک کد رهگیری برای زوجین ارسال میشود که زین پس با همان کد رهگیری مراحل را به پیش خواهند برد.

پس از آن تاریخی برای مراجعه زوجین به مرکز غربالگری تعیین و به زوجین ابلاغ میشود . زوجین باید در روز از پیش تعیین شده به مرکز غربالگری مراجعه کنند و چندین فرم تکمیل نمایند.

سپس این فرمها به رویت کارشناس بهزیستی میرسد و در صورتی که کماکان زوجین اصرار به جدایی داشته باشند کارشناس مربوطه آنها را به مشاوره خانواده ارچاع میدهد.

سوالات رایج طلاق توافقی

فعلا آنچه که اعلام شده است هر جلسه ۵۲ هزار تومان البته ممکن است این رقم در آینده تغییر کند

مطابق بخشنامه زوجین باید حداقل چهار جلسه در یک ماه از خدمات مشاور استفاده کنند . البته ممکن است بنا به شرایط خاصی که زوجین دارند یا با تشخیص مشاور خانواده بیش از یک جلسه لازم نباشد

خیر دقت داشته باشید که این جلسات در صورت اصرار زوجین به جدایی منجر به صدور “گواهی عدم انصراف از طلاق” میشود.

پس از اخذ این گواهی زوجین تازه در مرحله ای هستند که پیش از بخشنامه بود یعنی باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و خود یا وکلایشان دادخواست طلاق توافقی را ثبت کنند.

پس از آن زمانی حدود یک هفته تا یکماه طول میکشد تا زوجین از هم جدا شوند.

مطابق بخشنامه چنانچه زن از همسر خود وکالت در طلاق را در دفاتر اسناد رسمی اخذ کرده باشد به تنهایی در جلسات مشاوره شرکت میکند که البته این مورد جای تامل بسیار دارد!!!

مطابق بخشنامه صرفا زمانی وکیل میتواند به جای زوجین در این جلسات شرکت کند که یا یکی از زوجین ساکن خارج از کشور باشد یا اینکه مدارکی ارائه کند که عدم حضور ایشان را توجیه نماید.

چنانچه امکان شرکت در جلسات را ندارید با ما تماس بگیرید

در این صورت نیز مراجعه به مراکز موضوع بحشنامه الزامی است . ممکن است ارائه مدارک مراجعه قبلی شما به مراکز مشاوره در سرعت بخشیدن به کار موثر باشد

دقت داشته باشید که برای طلاق توافقی همکاری همسر شما ضروری است . اگر همسر شما راضی به همکاری نمیشود باید نسبت به طلاق یکطرفه اقدام کنید که دیگر نیازی به مراجعه به مراکز بهزیستی ندارید.
۱۳۹۸-۲-۲۱ ۰۰:۱۶:۱۶ +۰۴:۳۰

۳ نظرات

 1. احمدی مرداد ۷, ۱۳۹۸ در ۴:۲۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  واقعا خیلی جالبه که مثلا خانومی که وکالت طلاق داره باید به تنهایی جلسه مشاوره را دنبال کند. خییییییللللی مسخره اس

 2. مهری اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ در ۵:۴۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  من و همسرم برای طلاق توافقی اقدام کردیم ولی ظاهرا باید چند تا کلاس مشاوره بریم و چن ماهی طول میکشه ، میخواستم بدونم چقدر طول میکشه دقیقا
  ممنون از سایت خوبتون

  • hadi ahmadi اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۹ ب.ظ - پاسخ دادن

   از چند ماه پیش در دعوای طلاق توافقی استفاده از خدمات مراکز غربالگری زیر نظر بهزیستی الزامی شده است.بسته به موارد گوناگون مدت زمان و تعداد جلسات متفاوت است منتها بیش از سه ماه نخواهد شد

ثبت ديدگاه