استرداد جهیزیه

/استرداد جهیزیه

در بسیاری از مناطق کشور ما رسم است که زن مقداری از وسائل زندگی مشترک را تهیه کند، حال اگر این زندگی منجر به جدایی گردد استرداد جهیزیه یا برگرداندن جهیزیه به محل اختلاف بین زن و شوهر تبدیل میشود.

استرداد جهیزیه و تعریف جهیزیه

در قوانین ما تعریف دقیقی از جهیزیه وجود ندارد. علت آنست که اصولا مطابق قانون تهیه منزل مشترک و اثاث البیت بر عهده مرد است.
با توجه به نبود تعریف قانونی ما ناگزیریم مطابق عرف جهیزیه را تعریف کنیم. جهیزیه به مجموعه اموال منقولی (قابل نقل و انتقال) گفته میشود که زن به زندگی مشترک خود و همسرش می آورد . جهیزیه عموماً مورد استفاده مشترک مرد و زن  میباشد.
نکته: در قانون ما تهیه وسائل و اثاث مربوط به خانه تکلیف مرد است و زن وظیفه ای جهت تهیه این وسایل ندارد و شوهر نمیتواند زن را مجبور به تهیه جهیزیه کند.

استرداد جهیزیه از طرف زن قبل از طلاق :

دقت داشته باشید که جهیزیه در مالکیت زن است و شوهر صرفاً میتواند تا زمانی که زن اذن داده از این اموال استفاده کند، (حق انتفاع) و هیچگونه مالکیتی نسبت به این اموال ندارد.
پس زن هر زمان که بخواهد میتواند این اموال را مسترد کند حتی اگر پیش از طلاق باشد و استرداد جهاز ارتباطی به طلاق ندارد هرچند تجربه ما نشان داده است که این دعوا عموماً زمانی بین زن و شوهر پیش می آید که طرفین قصد طلاق داشته باشند.
نکته: استرداد جهیزیه هر زمان حتی پیش از طلاق و در زمان زندگی مشترک هم امکان پذیر است.

استرداد جهیزیه از طرف مرد :

با توجه به اینکه قانون تکلیفی جهت تهیه وسایل بر دوش زن نگذاشته است، قانون ما فرض را بر این گذاشته که وسائل موجود در منزل متعلق به مرد است.
بعضاً پیش می آید که سکونت زوجین در منزل متعلق به زن یا پدر زن میباشد. در این مورد در صورتی که مرد وسایل و اثاث منزل را تهیه کرده باشد و زن از استرداد آنها امتناع کند مرد میتواند دادخواست استرداد جهیزیه بدهد.

سیاهه جهیزیه :

هنگامی که زن وسائل مربوط به منزل را تهیه میکند میتواند مجموعه وسایل را با مشخصات دقیق در لیستی یادداشت کند و آنرا به امضا یا اثر انگشت مرد برساند.به این لیست امضا شده توسط زن و با امضای شوهر سیاهه جهیزیه گفته میشود.
دقت داشته باشید که سیاهه جهیزیه بدون امضای مرد اعتبار قانونی ندارد. توصیه ما اینست که پس از تهیه سیاهه آنرا نزد شخص امینی نگهداری کنید چرا که مشاهده شده که در کوران اختلاف فی مابین زوجین مرد نسبت به از بین بردن سیاهه اقدام میکند.

جهیزیه به ارث می رسد؟

با توجه به اینکه بالاتر گفتیم که جهیزیه تهیه شده از طرف زن اموال خود زن میباشد بنابراین پس از فوت زن همچون سایر اموالش به ارث می رسد. اگر زن و شوهر فرزند مشترک داشته باشند یک چهارم و اگر فرزندی نداشته باشند یک دوم اموال (که شامل جهیزیه نیز میشود) به شوهر میرسد.
نکته: جهیزیه همچون سایر اموال زن به ارث میرسد.
نکته مهمی که در مورد جهیزیه باید دانست اینست که جهیزیه صرفاً به اموالی گفته میشود که زن در ابتدای زندگی مشترک (یا در طول زندگی مشترک) به منزل مرد می آورد.
بنابراین بسیار طبیعی است که پس از سالها زندگی مشترک بسیاری از این اموال مستهلک شوند و دور ریخته شوند و یا با اموال جدیدتر جایگزین شوند.
در دادخواست استرداد جهیزیه صرفاً میتوان خواهان اموالی شد که موجود است و اگر مستهلک شده یا تعویض شده نمیتوان مثل یا قیمت آن را خواست.
گاه دیده شده است که زن طلاهایی که پیش از زندگی مشترک خود با همسر خریداری کرده است را به عنوان جهیزیه در سیاهه یادداشت میکند و به امضای همسر میرساند.
نکته حائز اهمیت اینست که جهیزیه صرفاً آن دسته از اموالی است که مورد استفاده مشترک است؛ بنابراین طلاهای زن چون مورد استفاده اختصاصی خود زن بوده است نمیتواند جزء جهیزیه به حساب آید پس اگر مرد آنها را بردارد زن میتواند حسب مورد دادخواست کیفری یا حقوقی جداگانه ای به دادگاه ارائه دهد.

مراحل استرداد جهیزیه :

  1. چنانچه قصد استرداد جهیزیه را دارید باید به نزدیکترین شورای حل اختلاف محل زندگی مشترک خود و همسر مراجعه کنید.
  2. میتوانید با ما تماس بگیرید و دادخواست خود را توسط وکیل تنظیم کنید. ( تماس با ما )
  3. میتوانید با تماس با وکلای وثوق جهت رزرو وقت ملاقات حضوری اقدام کنید و سوالات خود را حضوراً از ما بپرسید.
  4. چنانچه اطلاعات لازم یا وقت کافی ندارید یا به هر دلیلی میخواهید از خدمات وکیل در این پرونده استفاده کنید میتوانید توسط وکلای وثوق اقدام کنید.

مدارک لازم جهت دادخواست استرداد جهیزیه :

  • اصل سند ازدواج  ( در صورت نداشتن اصل آن میتوانید رونوشت آن را از طریق دفترخانه محل ثبت ازدواج خود تهیه کنید )
  • اصل شناسنامه و کارت ملی زن
  • سیاهه ای که به امضای مرد رسیده است (در صورت داشتن)
۱۳۹۷-۱۰-۲۸ ۲۰:۱۶:۴۴ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه